Bučino ulje sadrži malo bogatstvo nezasićenih masnih kiselina, velik postotak beta karotena, vitamina E i kalija. Lecitin iz tog ulja pomaže u sprječavanju ateroskleroze (nakupljanja štetnih plakova na stijenkama krvnih žila, što vodi srčanim bolestima), te pozitivno djeluje na snižavanje razine kolesterola u krvi.
6,50 € (48,97 kn) – 11,50 € (86,65 kn)
Buča jest vrsta povrća koje dozrijeva u kasnu jesen. Naziva se još bundeva ili tikva. Plodovi, koji mogu biti različite veličine, boje i oblika u sredini sadržavaju obilje koštica koje se koriste za proizvodnju bučinog ulja. Uz manje količine bjelančevina, ugljikohidrata i masti, sadrži vitamine (provitamin A, vitamin C, E i K i vitamine B grupe – B1, B2, B6, zatim niacin, folnu kiseline i dr.) i mineralne sastojke (kalij, fosfor, kalcij, željezo). Dobar je izvor dijetalnih vlakana i beta karotena. Zbog niske kalorijske vrijednosti vrlo je pogodna za dijetalnu prehranu; za pretile osobe, dijabetičare, kao i osobe s oboljenjima želuca i tankog crijeva jer djeluje umirujuće i ujedno regulira probavu zbog sadržaja celuloze i pektina.
Jedan od najvažnijih proizvoda koji se dobiva od bundeve je ulje. Najvrjednije je bučino ulje u sirovim sjemenkama, ali i ono koje je nastalo hladnim prešanjem. Sadrži ljekovite esencijalne masne kiseline
Bučine koštice bogate su magnezijem, cinkom, fosforom i željezom, uz relativno visok sadržaj proteina. Više od 50 % masnih kiselina bučinog ulja čine esencijalne masne kiseline, linolna i linolenska, dok je sadržaj zasićenih masnih kiselina, kojima se pripisuje aterogeno djelovanje, manji u odnosu na druga ulja. Nadalje, bučino ulje sadrži značajne količine vitamina topljivih u mastima, posebice vitamina E, kao i druge tvari prisutne u manjim količinama, ali sa značajnim biološkim učinkom.
myGreenSpot.eu © 2021. All rights reserved.